UM o reklamie pre-roll

Universal McCann razem z Interactions’ TM o reklamie pre-roll

Na przełomie sierpnia i września 2013 domem mediowym Universal McCann (IPG) we współpracy z siecią reklamową Interactions’ TM przeprowadziło badanie efektywności dostępnych w Polsce form reklamy pre- roll.
W 2013 roku znacząco wzrosło zainteresowanie wszelkimi formami reklamy video w internecie. A najczęściej spotykaną jest właśnie forma przekazów video pre-roll. Charakteryzuje się o wiele większymi możliwościami przyciągania uwagi użytkowników, lecz także generowaniem o wiele wyższych poziomów zaangażowania w przekaz, a co za tym idzie – wyższych poziomów responsywności. W Polsce, formaty pre-roll notują jedne z najwyższych poziomów klikalności. Biorąc pod uwagę popularność tej formy, dane, które dostarcza nam raport, pre-roll zyskują wielokrotnie na wartości.

Najważniejsze wnioski płynące z raportu o reklamie pre-roll

Badanie zostało przeprowadzone online i objęło reprezentatywną próbę 440 polskich użytkowników, z szczególnych uwzględnieniem grupy 234 osób w wieku 18-39 lata, stanowiących główny segment odbiorców internetu w Polsce. Zadaniem badanych było obejrzenie dedykowanej strony internetowej oraz znajdujących się na niej zwiastunów filmów. Materiał filmowy poprzedzała reklama, lub blok reklam pre-roll. Instrukcja maskująca polegała na tym, iż badani sądzili, że będą oceniać stronę, a nie reagować na jeden z prezentowanych formatów reklamy pre-roll. Za przygotowanie metodologii badania oraz jej realizację odpowiadał zespół badawczy Universall McCann.

Jakie wnioski przedstawia raport?

Po pierwsze - wzrost liczby reklam na stronie sprzyja negatywnym ocenom strony.
Z kolei pre-roll type-in (blok 1-reklamowy, z możliwością pominięcia spotu) wyraźnie sprzyja ocenie strony na wymiarach: łatwa w obsłudze, przejrzysta i odpowiednio skonstruowana. Podobnie sytuacja przedstawia się z wpływem pre-roll na wizerunek marek.
Pre-roll type-in charakteryzuje się aż o 62% wyższym poziomem zapamiętania marek w porównaniu do długich bloków reklamowych. Marki eksponowane w pre-roll type-in są także lepiej postrzegane (o 4,7%) niż w przypadku tradycyjnych pre-roll’i.
 
Morał dla wydawców?

Raport z badań ukazuje nam pewną istotną tendencję: nadmierna liczba reklam skutecznie będzie zniechęcać coraz większe rzesze użytkowników, co będzie równoznaczne ze znaczącym odpływem widowni z redakcyjnych (choć nie tylko) materiałów video, w stronę treści płatnych – bez reklam, lub treści alternatywnych – w mniejszym stopniu obłożonych reklamami. Do takiej sytuacji zbliża się nieubłagalnie polski rynek pre-roll. Co więcej - w niej znalazły się już wszystkie rynki rozwinięte. Zachodzące procesy rynkowe dodatkowo przyśpiesza fakt ponadprzeciętnego wzrostu inwestycji na reklamę video.
2018-12-11 12:56:03
Agencja odpowiada za doradztwo strategiczne, marketingowe i operacyjne w zakresie planowania i realizowania działań marketingowych i komunikacyjnych w ramach projektu Kuchnia Jogurtowa.
2018-12-11 12:51:29
Wyjątkowym elementem tej akcji jest udział Piotra Fronczewskiego, który udzielił głosu jednej z postaci filmu
2018-09-18 13:54:08
Kampania reklamowa PZU pokazuje jak ważna jest widoczność dziecka na drodze.
2018-08-20 16:06:21
Managerowie z doświadczeniem digitalowym dołączyli do kierownictwa zespołów Client Service’owych UM. Powstałe teamy są większe i znacznie silniejsze.
2018-07-27 14:49:44
To był jeden z takich dni, których nie można zapomnieć. 19 lipca br. zamknęliśmy biuro i ruszyliśmy pomagać innym.
Strona 1 z 15 > >>

UNIVERSAL MCCANN
ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa
um.warsaw@umww.com
tel. (+48 22) 60 76 400
fax: (+48 22) 60 76 401